Aktualności2011 - Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku

Idź do spisu treści

Menu główne:

AKTUALNOŚCI - 2011

Piątek, 23 grudnia 2011

Refleksji nad cudem jaki wydarzył się dwa tysiące lat temu
w grudniową noc w Betlejem,
a także osobistego doświadczenia
jego mocy w codziennym życiu.
Niech mały Jezus, błogosławi Wam i Waszym rodzinom,
dając szczęście, radość, nadzieję i pomyślność
na cały Nowy 2012 Rok.
Oby marzenia zmieniły się w rzeczywistość,
a sukcesy przerosły oczekiwania.

Piątek, 16 grudnia 2011

Mikołajki z historią Radomska

6 grudnia 2011 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku z grupą osób, które biorą udział w projekcie Centrum Integracji Społecznej w Radomsku realizowanym przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne Oddział Terenowy w Radomsku przy współfinansowaniu przez Unię Europejską. Podczas poranka z historią miasta Radomska, wiceprezes PTH Oddział w Radomsku Agnieszka Podolska opowiedziała zgromadzonym słuchaczom o najważniejszych wydarzeniach z dziejów miasta (zjazdy szlachty w XIV wieku, wydarzenia powstania styczniowego, założenie OSP Radomsko, rola Kinemy w życiu kulturalnym miasta, wizyta marszałka Piłsudskiego, proces żołnierzy w budynku Kinemy), natomiast Paweł Dudek, członek PTH, zaprezentował słuchaczom najciekawsze miejsca, które warto w mieście odwiedzić i obejrzeć.
Na zakończenie wizyty, organizatorka spotkania p. Joanna Garbaciak, wyraziła nadzieję, że w przyszłości PTH Oddział w Radomsku znów odwiedzi podopiecznych CIS.

Sobota, 19 listopada 2011

Promocja V tomu "Zeszytów Radomszczańskich", która odbyła się 13 listopada 2011 roku. Wydarzenie uświetnił koncert pt. "Twórczość patriotyczna Henryka Fajta i innych kompozytorów polskich", w wykonaniu Aleksandry Marii Walickiej (skrzypce), Jacka Kobylnika (fortepian) oraz zespołu wokalnego "Cantores Caminensis".

Czwartek, 3 listopada 2011

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku
zaprasza w niedzielę
13 listopada o godz. 17.00
do galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku
na promocję V tomu

"Zeszytów Radomszczańskich",
którą uświetni koncert
pt. "Twórczość patriotyczna Henryka Fajta
i innych kompozytorów polskich"
,
w wykonaniu
Aleksandry Marii Walickiej (skrzypce),
Jacka Kobylnika (fortepian)
oraz zespołu wokalnego Cantores Caminensis

Czwartek, 29 września 2011

Bajka żydowska

Po raz kolejny w Radomsku gościł znawca kultury żydowskiej Dariusz Dekiert z Łodzi. Podobnie jak w ubiegłym roku przyjął zaproszenie od Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku i wygłosił odczyt w ramach Dni Kultury Żydowskiej. Tym razem tematem jego wystąpienia była „Bajka żydowska”. Bajka, czyli opowieść, to narzędzie służące do objaśniania Biblii. Jest to tzw. metoda midraszowa, która posługuje się alegoriami. Uczestnicy wykładu mogli pod kierunkiem prelegenta podjąć się interpretacji jednej z tego typu bajek. Na pozór banalna opowieść, autorstwa Nachmana z Bracławia (żyjącego na przełomie XVIII i XIX w.) jest źródłem wielu znaczeń, nawiązujących do makro i mikro kosmosu, symboliki liczb, dobra i zła itd. W spotkaniu wdzieli udział nie tylko radomszczanie, ale również członkowie koła historycznego z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu.

Poniedziałek, 19 września 2011

Polskie Towarzystwo Historyczne
Oddział w Radomsku

oraz
Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
Zapraszają na odczyt Dariusza Dekierta
"Bajka żydowska"
który odbędzie się w ramach
Dni Kultury Żydowskiej
W dniu 23 września (piątek) o godz. 16.00
Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku
ul. Narutowicza 1

Wtorek, 13 września 2011

„Skarb Wielki”

Sława gidelskiego sanktuarium rozpowszechniała się nie tylko drogą ustną, ale także w formie książek, które na temat tego miejsca powstawały już w XVII i XVIII w. Jedną z takich prac napisał dominikanin Ambroży Zagajowski i opublikował w 1724 r. pod tytułem „Skarb wielki województwa sieradzkiego na roli gidelskiej znaleziony”. Do dnia dzisiejszego zachowało się pewnie nie więcej jak kilka, może kilkanaście egzemplarzy pierwszego wydania. Dzięki współpracy Klasztoru Dominikanów w Gidlach, Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku oraz radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego ukazał się reprint książki. Zainteresowani historią klasztoru oraz cudami, do jakich doszło za wstawiennictwem Matki Bożej, znajdą informacje w książce w takiej formie, w jakiej ukazała się ona w 1724 r. Istnieje więc doskonała i rzadko spotykana okazja do obcowania z książką, napisaną w języku staropolskim. Może więc zainteresować nie tylko pasjonatów historii, ale także literatury polskiej.

Wtorek, 6 września 2011

Wakacyjne spotkania z historią

Zajęcia w Muzeum regionalnym w Radomsku, wizyta na cmentarzu żydowskim w Radomsku oraz wycieczki do Muzeum Auschwitz-Birkenau (8 lipca) i Katedry Królewskiej na Wawelu (18 lipca).

Poniedziałek, 20 czerwca 2011

Wakacyjne spotkania z historią

Urząd Miasta Radomsko, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku i Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego zapraszają dzieci i młodzież z Radomska do udziału w projekcie pt. „Wakacyjne spotkania z historią”.
Pierwszy cykl zajęć zaplanowany od 4 do 8 lipca 2011 r., skierowany do młodzieży powyżej 14 roku życia, ma na celu przybliżenie historii ludności żydowskiej w Radomsku.
Od poniedziałku (4 lipca) do czwartku (7 lipca) zapraszamy młodzież na zajęcia do siedziby Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w godzinach 10.00- 13.00. W piątek 8 lipca o godz. 6.00 wyjazd do Oświęcimia do Muzeum Auschwitz-Birkenau i do Centrum Żydowskiego. Planowany powrót ok. godz. 18.00.
Drugi cykl zaplanowany od 18 do 22 lipca 2011 r. poświęcony będzie patronce Radomska Królowej Jadwidze.
Od poniedziałku (18 lipca) do czwartku (21 lipca) zapraszamy młodzież na zajęcia do siedziby Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w godzinach 10.00- 13.00. W piątek 22 lipca o godz. 6.00 wyjazd do Królewskiej Katedry na Wawelu.
Organizatorzy ponoszą koszty za bilety wstępu, transport. Uczestnicy opłacają ubezpieczenie w kwocie 10 zł. Zapisy w siedzibie muzeum przy ulicy Narutowicza 1, tel. 44 683 -56-51, pierwszy cykl od 27 czerwca, na drugi od 11 lipca. Informacja na stronie www.muzeum.radomsko.pl

Sobota, 26 marca 2011

Przypadek ks. Brunona Magotta

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku oraz oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zapraszają na spotkanie autorskie z Łucją Marek i ks. Mariuszem Trąbą, autorami książki Przypadek ks. Brunona Magotta. Studium źródłoznawcze dokumentacji kościelnej i akt aparatu bezpieczeństwa, które odbędzie się 27 maja o godz. 17 w Galerii Muzeum. Książkę będzie można nabyć podczas spotkania.

Sobota, 26 marca 2011

Szkolnictwo w Radomsku w latach 1862-1914

W niedzielę 20 marca miał miejsce kolejny odczyt radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Tym razem rolę prelegenta przyjął Grzegorz Mieczyński, członek PTH. Tematem jego wystąpienia było „Szkolnictwo w Radomsku w latach 1862-1914”. By zbadać temat przeprowadził szczegółową kwerendę w archiwach państwowych w Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi, swoją wiedzę uzupełnił także o prasę lokalną. Wystąpienie, będące streszczeniem przygotowywanego do druku w „Zeszytach Radomszczańskich” artykułu, zawiera charakterystykę wszystkich rządowych oraz prywatnych szkół funkcjonujących na terenie miasta z uwzględnieniem ich programu, liczby uczniów, nauczycieli, warunków lokalowych itp. Autorowi udało się sprostować pewne błędy, znajdujące się w dotychczasowych opracowaniach. W podsumowaniu szkolnictwo w Radomsku pokazano na tle innych miast guberni piotrkowskiej. Wystąpienie ilustrowane było zdjęciami świadectw szkolnych z XIX wieku oraz zdjęciami uczniów i nauczycieli. Szeroka baza źródła, dbałość o szczegóły i ogólna rzetelność w pracy spowodowały, że zagadnienie przedstawione w referacie oraz przygotowywany artykuł stanowią uzupełnienie luki w tym temacie.

Sobota, 26 luty 2011

Polskie Towarzystwo Historyczne
Oddział w Radomsku

oraz
Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
zapraszają na odczyt Grzegorza Mieczyńskiego
pt. "Szkolnictwo w Radomsku w latach 1854-1914",
który odbędzie się w niedzielę 20 marca
o godz. 17 Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku
ul. Narutowicza 1

Piątek, 25 luty 2011

Golgota radomszczańska

W niedzielę 20 lutego w radomszczańskim muzeum odbył się odczyt Szymona Zyberynga pt. „Golgota radomszczańska-mord sądowy na żołnierzach „Warszyca” w maju 1946 roku”. Organizatorami byli Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku oraz radomszczański oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Okazją do spotkania i podjęcia tematu KWP była 64 rocznica śmierci kpt. Stanisława Sojczyńskiego (19 lutego 1947 roku). Licznie zgromadzonym pasjonatom historii prelegent przedstawił szeroko problematykę legalności rządu wprowadzonego siłą i ze złamaniem prawa przez komunistów. W dalszej części przypomniał okoliczności aresztowania i przeprowadzenia „procesu sądowego” na żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego, a w konsekwencji ich zamordowania w nocy z 9 na 10 maja 1946 roku. Szymon Zyberyng, prawnik, jasno podkreślił, że sposób przeprowadzenia rozprawy był tylko z nazwy procesem sądowym, a faktycznie był to mord sądowy. Po prelekcji słuchacze mieli czas na zadawanie pytań i dyskusję.

Środa, 16 luty 2011

Polskie Towarzystwo Historyczne
Oddział w Radomsku

oraz
Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
Zapraszają na odczyt Szymona Zyberynga

Golgota radomszczańska
-
- mord sądowy na żołnierzach „Warszyca”
w maju 1946 roku

w dniu 20 lutego (niedziela) o godz. 17.00
Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku
ul. Narutowicza 1

Środa, 16 luty 2011

Polskie Towarzystwo Historyczne
Oddział w Radomsku

oraz
Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
Zapraszają na odczyt Szymona Zyberynga

Golgota radomszczańska
-
- mord sądowy na żołnierzach „Warszyca”
w maju 1946 roku

w dniu 20 lutego (niedziela) o godz. 17.00
Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku
ul. Narutowicza 1

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego