walaszczyk - Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku

Idź do spisu treści

Menu główne:

Odszedł Karol Walaszczyk,
członek naszego Oddziału


Karol Walaszczyk (ur. 12 października 1945 r. – zm. 23 sierpnia 2014 r.), rodowity radomszczanin, który swoje życie zawodowe i działalność społeczną związał z tym miastem. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku i Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej.

Za swoją działalność na polu kultury wielokrotnie odznaczany, m.in. medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.

Szczególne miejsce w jego życiu zajmowała fotografia, pasję tą rozwijał w ramach Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, którego członkiem był od 1971 roku (z czasem zyskał status członka honorowego Towarzystwa), a w latach 2002-2009 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia. Samego siebie określał jako fotografa „krajobrazu, szczególnie rzek Pilicy i Warty, Ziemi Radomszczańskiej, Ziemi Przedborskiej.” Za swoją pracę i osiągnięcia na tym polu był odznaczony Srebrnymi Medalami Fotoklubu RP „Zasłużonego dla Fotografii Polskiej” oraz „Za upowszechnianie fotografii”, był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), oraz mógł posługiwać się tytułem artysty fotografika (afrp) jako członek rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców.

Dla lokalnego środowiska fotograficznego przysłużył się inicjując Ogólnopolskie Plenery Fotograficzne „Natura i Krajobraz” oraz Biennale Fotografii Czarno-Białej „Postać ludzka w pejzażu”, który to konkurs wraz z upływem lat zyskał status międzynarodowego wydarzenia.

Swoje prace eksponował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: „Pałace i dwory”, „Okna”, „Góry Izerskie”, „Fotografia”, „Krajobrazy”, „Ziemia radomszczańska”, „Radomsko”, „Ziemia przedborska”, „Ludzie i ziemia”, „Krajobrazy II”, „W czerni i bieli”, „Krajina”, „Radomszczański kirkut”, „Barwne krajobrazy”, „Zapomniane studnie”, „Łemkowyna” i „Moje Radomsko”.

Ponadto opracował autorskie albumy fotograficzne „Matka Boska Gidelska” i „Gen. Brygady Stanisław Sojczyński «Warszyc» 1910-1947”, zaś jego zdjęcia publikowano m.in. w almanachu „Mistrzowie polskiego pejzażu” i albumie „Sztuka fotografii”.

Fotografie Karola Walaszczyka można było znaleźć w licznych albumach dokumentujących regionalne piękno, m.in. „Pilica – piękno zagrożone”, „Skarby znad pilicy”, „Parki Krajobrazowe Ziemi Piotrkowskiej”, „Rezerwaty Ziemi Piotrkowskiej”, „Nad Górną Wartą”, „Krajobraz przyrodniczy Województwa Łódzkiego” i „Miasta Województwa Łódzkiego”. Także można je było spotkać wielokrotnie w prasie, wydawnictwach promocyjnych i reklamowych.
Prócz fotografii Karol Walaszczyk był pasjonatem historii. W latach 90-tych XX wieku to dzięki jego pracy jako pomysłodawca, redaktor, edytor i wydawca (w jednej osobie) powstało dwadzieścia dziewięć ręcznie powielanych prac dotyczących historii ziemi radomszczańskiej (w ramach seria „Radomsko”). Ponadto był wśród inicjatorów i realizatorów budowy Grobu Nieznanego Żołnierza, a także był autorem projektu flagi miasta Radomska. Od 2005 roku członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku.

W swojej pracy artystycznej i społecznej Karol Walaszczyk współpracował z wieloma instytucjami lokalnymi, takimi jak: Urząd Miasta Radomska, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Ponadto z licznymi instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Polski i zagranicy.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego